Idrætsfaget

Vi styrker idrætsfagets status, faglighed og vilkår

Det gør vi ved at:

  • Indsamle og formidle den nyeste viden om faget, bl.a. gennem vores magasin "Idræt i Skolen"
  • Tilbyde faglig inspiration, kurser, events og materialer til undervisningen gennem vores projekter
  • Yde konsulentbistand, bl.a. via vores lokale kredse
  • Tilbyde aktiviteter, fx turneringer, til idrætsundervisningen
  • Deltage i debatten om faget og dets vilkår

Få ny viden

Vi opdaterer løbende vores viden om faget og dets status og baserer vores holdninger på Dansk Skoleidræts faglige udvalg. Dansk Skoleidræts faglige udvalg består af idrætslærere, som ud over at være aktivt fungerende undervisere, også er involveret i organisationens øvrige arbejde. Medlemmerne er udpeget af forretningsudvalget og organisationens lokale kredse. 

I samarbejde med Danmarks Lærerforening, Undervisningsministeriet og en lang række andre aktører fremmer Dansk Skoleidræt udviklingen af faget, og vi har bl.a. været med i revideringen af forenklede Fælles Mål.

 

Aktivitetsoversigt

  1. 05.
    sep.
    6. klasse
    Boldspil
  2. 11.
    sep.
    3.,4.,5. klasse
    Orientering
  3. 11.
    sep.
    6. klasse
    Atletik
  4. 11.
    sep.
    7. klasse
    Atletik
  5. 11.
    sep.
    Atletik 6. og 7. klasse 2018
    Østerbro Stadion
    6.,7. klasse
    Atletik
  6. 13.
    sep.
    4. klasse
    Aktivitetsdag
    Idræt på tværs
  7. 13.
    sep.
    Atletik 8. og 9. klasse 2018
    Østerbro Stadion
    8.,9. klasse
    Atletik
  8. 18.
    sep.
    Boldspil
  9. 20.
    sep.
    6.,7. klasse
    Atletik
  10. 27.
    sep.
    6. klasse
    Boldspil
  11. 21.
    okt.
    8. klasse
    Boldspil
  12. 23.
    okt.
    3. klasse
    Aktivitetsdag
    Slagboldspil
  13. 24.
    okt.
    3. klasse
    Aktivitetsdag
    Slagboldspil
  14. 25.
    okt.
    9. klasse
    Aktivitetsdag
    Gymnastik
  15. 06.
    nov.
    7.,8. klasse
    Boldspil
  16. 12.
    nov.
    4. klasse
    Slagboldspil
  17. 28.
    nov.
    5. klasse
    Boldspil
  18. 06.
    dec.
    7.,8. klasse
    Boldspil
  19. 11.
    dec.
    6.,7.,8.,9. klasse
    Boldspil
  20. 08.
    jan.
    6.,7. klasse
    Boldspil
  21. 10.
    jan.
    8.,9. klasse
    Boldspil
  22. 13.
    jan.
    2. klasse
  23. 15.
    jan.
    Boldspil
  24. 15.
    jan.
    Skolernes volleyballstævne, 6.-9. kl.
    Ubberud Kultur og Bevægelseshus
    6.,7.,8.,9. klasse
    Boldspil
  25. 16.
    jan.
    8.,9.,10. klasse
    Boldspil
  26. 29.
    jan.
    4. klasse
    Slagboldspil
  27. 31.
    jan.
    2. klasse
    Legedag
  28. 07.
    feb.
    3. klasse
    Boldspil
  29. 26.
    feb.
    5. klasse
    Boldspil
  30. 27.
    feb.
    Basketstævne i Kalundborg
    Kalundborg Hallerne
    7.,8. klasse
    Boldspil
  31. 03.
    mar.
    5. klasse
    Boldspil
  32. 07.
    mar.
    5. klasse
    Boldspil
  33. 18.
    mar.
    5.,6. klasse
    Svømning
  34. 10.
    apr.
    4. klasse
    Svømning
  35. 16.
    maj.
    Boldspil
  36. 22.
    maj.
    6. klasse