Idrætsfaget

Vi styrker idrætsfagets status, faglighed og vilkår

Det gør vi ved at:

  • Indsamle og formidle den nyeste viden om faget, bl.a. gennem vores magasin "Idræt i Skolen"
  • Tilbyde faglig inspiration, kurser, events og materialer til undervisningen gennem vores projekter
  • Yde konsulentbistand, bl.a. via vores lokale kredse
  • Tilbyde aktiviteter, fx turneringer, til idrætsundervisningen
  • Deltage i debatten om faget og dets vilkår

 

Vi opdaterer løbende vores viden om faget og dets status og baserer vores holdninger på Dansk Skoleidræts faglige udvalg. Dansk Skoleidræts faglige udvalg består af idrætslærere, som ud over at være aktivt fungerende undervisere, også er involveret i organisationens øvrige arbejde. Medlemmerne er udpeget af forretningsudvalget og organisationens lokale kredse. 

I samarbejde med Danmarks Lærerforening, Undervisningsministeriet og en lang række andre aktører fremmer Dansk Skoleidræt udviklingen af faget, og vi har bl.a. været med i revideringen af forenklede Fælles Mål.

 

Aktivitetsoversigt

  1. 28.
    okt.
    6.,7. klasse
  2. 28.
    okt.
    Håndbold 6.–7. kl. i Sakskøbing
    Sakskøbing Sportscenter
    6.,7. klasse
  3. 28.
    okt.
    Håndbold 8. kl. i Næstved
    Næstvedhallerne
    8. klasse
  4. 29.
    okt.
    9. klasse
  5. 29.
    okt.
    Håndbold 8. kl. i Sakskøbing
    Sakskøbing Sportscenter
    8. klasse
  6. 29.
    okt.
    3. klasse
  7. 31.
    okt.
    8. klasse
  8. 03.
    nov.
    Floorballdag for 0. - 3. klasser
    Herlufsholm Idrætscenter
    0.,1.,2.,3. klasse
  9. 04.
    nov.
    3. klasse
  10. 04.
    nov.
    Danse- og bevægelsesdag for 3. klasser - Næstved
    Lille Næstved Skole Afd. Karrebækvej
    3. klasse
  11. 05.
    nov.
    7.,8. klasse
  12. 09.
    nov.
    4. klasse
  13. 24.
    nov.
    7. klasse
  14. 24.
    nov.
    Volley 7. klasse - Falster
    Lindeskovhallen
    7. klasse
  15. 25.
    nov.
    9. klasse
  16. 25.
    nov.
    Volley 9. kl. - Falster
    Væggerløsehallen
    9. klasse
  17. 25.
    nov.
    Volley 9. kl. - Nord
    Glumsøhallen
    9. klasse
  18. 25.
    nov.
    5. klasse
  19. 02.
    dec.
    Teen-Volley for 6. klasser
    Lindeskovhallen
    6. klasse
  20. 03.
    dec.
    8.,9. klasse
  21. 11.
    dec.
    8. klasse
  22. 07.
    jan.
    3. klasse
  23. 11.
    jan.
    Volleyball for 7.-8. klasser
    Idrætsefterskolen Grønsund
    7.,8. klasse
  24. 12.
    jan.
    5.,6.,7.,8. klasse
  25. 12.
    jan.
    6.,7. klasse
  26. 12.
    jan.
    5. klasse
  27. 13.
    jan.
    Gymnastikdag for 5. klasser - Stevns Idrætsefterskole
    Stevns Gymnastik og Idrætsefterskole
    5. klasse
  28. 14.
    jan.
    8.,9. klasse
  29. 18.
    jan.
    Badminton for 4. klasser
    Idrætsefterskolen Grønsund
    4. klasse
  30. 19.
    jan.
    Floorball for 6. klasse i Dalmose
    Dalmose Hallen, Slagelse Kommune
  31. 19.
    jan.
    8.,9.,10. klasse
  32. 23.
    jan.
    9. klasse
  33. 28.
    jan.
    3. klasse
  34. 28.
    jan.
    Aktivitetsdag 4.klasse
    Avedøre Idrætscenter
    4. klasse
  35. 31.
    jan.
    8. klasse
  36. 01.
    feb.
    4. klasse
  37. 22.
    feb.
    5.,6. klasse
  38. 24.
    feb.
    7.,8. klasse
  39. 24.
    feb.
    9. klasse
  40. 25.
    feb.
    Basketstævne i Kalundborg
    Kalundborg Hallerne
    7.,8. klasse
  41. 25.
    feb.
    9. klasse
  42. 04.
    mar.
    5. klasse
  43. 04.
    mar.
    5. klasse
  44. 04.
    mar.
    5. klasse
  45. 04.
    mar.
    2. klasse
  46. 05.
    mar.
    Dansedag for 9. årgang
    Gåsetårnskolen, Iselinge Afdeling
    9. klasse
  47. 08.
    mar.
    5. klasse
  48. 09.
    mar.
    5. klasse
  49. 10.
    mar.
    5. klasse
  50. 11.
    mar.
    2. klasse
  51. 11.
    mar.
    2. klasse
  52. 11.
    mar.
    2. klasse
  53. 12.
    mar.
    Dansedag for 9. årgang
    Gåsetårnskolen, Iselinge Afdeling
    9. klasse
  54. 16.
    mar.
    5. klasse
  55. 24.
    mar.
    4. klasse
  56. 01.
    apr.
    2. klasse
  57. 05.
    apr.
    Friluftlivsdag for 8. klasser
    Idrætsefterskolen Grønsund
    8. klasse
  58. 14.
    apr.
    4. klasse
  59. 15.
    apr.
    5.,6. klasse
  60. 20.
    apr.
    En anderledes svømmedag for 4. årgang
    DGI Huset Vordingborg (Panteren)
    4. klasse
  61. 06.
    maj.
    4.,5.,6. klasse
  62. 06.
    maj.
    6. klasse
  63. 12.
    maj.
    Foreningsdag i DGI Huset for 6. årgang
    DGI Huset Vordingborg (Panteren)
    6. klasse
  64. 19.
    maj.
    6. klasse
  65. 28.
    maj.
    8-mands fodbold for 7. årgang og 8. årgang
    DGI Huset Vordingborg (Panteren)
    7.,8. klasse
  66. 10.
    jun.
    Trimdag for 4. klasser
    Lindeskovhallen
    4. klasse
  67. 21.
    jun.
    Ultimate 8. klasser
    Gentofte-vangede idrætsforening, Mosebuen 28 b 2820 Gentofte
    8. klasse