Badmintontræf Vest 3. klasse

3. klassernes badmintontræf

 

Fælles mål – Idræt 3.-5. kl.

Boldbasis og boldspil – Fase 1

Idrætten i samfundet – Fase 3

Færdighedsmål

Vidensmål

Færdighedsmål

Vidensmål

Eleven kan i bevægelse modtage og aflevere forskellige boldtyper

Eleven har viden om kaste- sparke- gribe- og slagteknik

Eleven kan beskrive lokalområdets idrætsmuligheder

Eleven har viden om lokalområdets muligheder for organiseret og selvorganiseret idræt

 

RØNNE (Rønne idrætshal)

Aakirkeby (Aakirkeby hallen)

Må selv vælge lokation

Søndermarksskolen

Åvangsskolen

Rønne Privatskole

Peterskolen

Svaneke Friskole

Paradisbakkeskolen

Østerlars Friskole

Davidskolen

Sydbornholms Privatskole

Hans Rømer Skolen

Svartingedal

BFI

Kongeskær

 

 

 

Hvad:               Et træf for elever i 3. klasse. Der vil blive lagt vægt på leg, bevægelse og småspil med ketsjer og bold.

                            

Hvordan:       Der gøres opmærksom på, at det ikke er et heldagsarrangement.  Dagen deles i 3 moduler fra kl. 8 -14. Man får tildelt tid i et af modulerne. Med forbehold for små ændringer!

  1. Modul 9.00 – 10.30
  2. Modul 10.30 – 12.00
  3. Modul 12.30 – 14.00

 

Forventninger:

  • Man behøver ikke at have spillet før, men det er en forudsætning, at der medbringes så mange ketsjere som muligt – enten børnenes egne eller skolens.
  • Kasper har back up ketsjere – hvis nogen mangler!
  • Det forventes at skolerne deltager med minimum 1 lærer pr. klasse, som gerne går til hånde, hjælper til eller blot følger sine elever rundt, der hvor der er allermest brug for det!

De er allerede tilmeldt

Skole Klasser Elever Kontaktperson
Rønne privatskole 3.kl 23 Frank Krogh
Bornholms Frie Idrætsskole 3. klasse 22 Christina Vesth
Peterskolen 1 22 Peter Larsen
Svartingdal Skole 1 23 Rikke Birch Plambæk
Åvangskolen 3 62 Mads Elleby
Søndermarksskolen - Rønne 3 A og 3 B 48 Chresten Grøn Sørensen

Aktivitetsoversigt

  1. 19.
    sep.
    6.,7. klasse
    Atletik
  2. 01.
    okt.
    5. klasse
    Aktivitetsdag
  3. 02.
    okt.
    4.,5.,6. klasse
    Orientering
  4. 11.
    okt.
    0.,1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10. klasse
    Aktivitetsdag
    Idræt på tværs
    Legedag
  5. 22.
    okt.
    3. klasse
    Aktivitetsdag
    Slagboldspil