Floorball stævne 2018 4.Klassetrin

Floorballstævne 2018

Floorballstævne 2018 for 4. og 5. klasser i DGI-byen og evt. i Bellahøjhal I (afhængig af antal tilmeldinger) henholdsvis tirsdag (4.kl) den 27. nov. og torsdag (5.kl) den 29. nov. fra kl. 9.00 – ca. 14.00

 Turneringerne vil blive afholdt som klasseturnering, dvs. at tilmeldte klasser inddeler sig i hold (meget gerne 4 hold pr. klasse) af 4-6 elever (3 spillere på banen ad gangen og mindst en dreng og pige på banen).

 Holdene bliver inddelt i puljer og spiller alle mod alle og den samlede vinder bliver den klasse, der har vundet flest kampe/point (selvfølgelig i forhold til antallet af deltagende hold).

 For eleverne og turneringens afvikling vil det være en god ide at mikse holdene fra klassen, så der ikke er for stor forskel på holdenes niveau.

 Turneringsudvalget sørger for stave, bolde, ”skiftetrøjer” m.m.

 Medbring selv idrætsstøj og indendørssko samt godt humør (cowboybukser m.m. tillades ikke).

 Tilmelding: Senest onsdag den 7. november, med antal hold foregår efter ”først til mølle”-princippet. Såfremt skolerne melder flere klasser til, og udvalget modtager for mange tilmeldinger, vil udvalget foretage en prioritering blandt tilmeldingerne.

 Tilmelding på hjemmesiden Dansk Skoleidræt / Københavns Kommune www.skoleidraet.dk/kredse/koebenhavns-kommune.aspx

 Program for turneringen vil blive sendt pr. mail ugen før.

På floorballudvalgets vegne Kim Darving, Skolen på Strandboulevarden kimdarving@gmail.com Børne- og Ungdomsforvaltningen ∙ Sundhed og Indkøb ∙

Kontoret for Idræt og Svømning ∙ Gyldenløvesgade 15, 4. vær. 445 ∙ 1502 København V ∙ tlf. direkte 26174359 ∙ 

Mailto sokrag@kk.dk

 

Børne- og Ungdomsforvaltningen ∙ Sundhed og Indkøb ∙ Kontoret for Idræt og Svømning ∙

Gyldenløvesgade 15, 4. vær. 445 ∙ 1502 København V ∙ tlf. direkte 26174359 ∙

Mailto sokrag@kk.dk

 

De er allerede tilmeldt

Skole Klasser Elever Kontaktperson
Bellahøj Skole 4.a, 4.b og 4.c 78 Leena Gamillscheg
Skolen ved Sundet 3 klasser (4u, 4v og 4x) 81 Casper Simonsen
Damhusengen Skole 4.A 4. B 4. C 4. D4 .4. E 95 Christian Wolfsberg
Rødkilde skole 4. u - 4. v - 4. x - 4. y 80 Kenneth Filipsen
Rådmandsgadesskole 3 klasser 51 Oksana Oulitsina

Aktivitetsoversigt

  1. 15.
    nov.
    8. klasse
    Boldspil
  2. 15.
    nov.
    9. klasse
    Boldspil
  3. 15.
    nov.
    8. klasse
    Boldspil
  4. 15.
    nov.
    9. klasse
    Boldspil
  5. 27.
    nov.
    4. klasse
    Boldspil