Floorball stævne 2019 5.Klassetrin

Floorballstævne 2019

 

for 4. og 5. klasser

 

i DGI-byen og evt. i Bellahøjhal I (afhængig af antal tilmeldinger)

henholdsvis tirsdag (4.kl) den 26. nov. og torsdag (5.kl) den 28. nov.

fra kl. 9.00 – ca. 14.00

 

  • Turneringerne vil blive afholdt som klasseturnering, dvs. at tilmeldte klasser inddeler sig i hold af 4-6 elever (3 på banen ad gangen og mindst en dreng og pige på banen).

 

  • Holdene bliver inddelt i puljer og spiller alle mod alle og den samlede vinder bliver den klasse, der har vundet flest kampe/point (selvfølgelig i forhold til antallet af deltagende hold).

 

  • For eleverne og turneringens afvikling vil det være en god ide at mikse holdene fra klassen, så der ikke er for stor forskel på holdenes niveau.

 

  • Turneringsudvalget sørger for stave, bolde, ”skiftetrøjer” m.m.

 

  • Medbring selv idrætsstøj og indendørssko samt godt humør (cowboybukser m.m. tillades ikke).

 

  • Tilmelding: Senest tirsdag den 12. november, med antal hold foregår efter ”først til mølle”-princippet. Såfremt skolerne melder flere klasser til, og udvalget modtager for mange tilmeldinger, vil udvalget foretage en prioritering blandt tilmeldingerne.

 

  • Tilmelding på hjemmesiden Dansk Skoleidræt / Københavns Kommune

           www.skoleidraet.dk/kredse/koebenhavns-kommune.aspx

 

  • Program for turneringen vil blive sendt pr. mail i ugen før.

 

På floorballudvalgets vegne Kim Darving, Skolen på Strandboulevarden

kimdarving@gmail.com

 

Børne- og Ungdomsforvaltningen ∙ Faglig Center Idræt og Svømning ∙

Gyldenløvesgade 15, 4. vær. 445 ∙ 1502 København V ∙ tlf. direkte 26174359 ∙

sokrag@kk.dk

De er allerede tilmeldt

Skole Klasser Elever Kontaktperson
Tingbjerg Skole 5.A 21 Jakob Hansen
Tingbjerg Skole 5.B 22 Jakob Hansen
Grøndalsvængets skole 5Z 22 Tina Kofod
Grøndalsvængets skole 5Y 20 Tina Kofod
Damhusengen Skole 5.A 5.B 5.C 5. D 5. E 110 Christian Wolfsberg
Skolen på Strandboulevarden 5.U og 5.V 48 Oliver Wibroe
Peder Lykke Skolen 5A 23 Bonnie Knudsen
Peder Lykke Skolen 5B 24 Bonnie Knudsen
Peder Lykke Skolen 5C 22 Bonnie Knudsen
Rødkilde Skole 5. abc 74 Kenneth Filipsen
Langelinieskiolen 4 100 Sofie Clausen
Sorgenfri Skolen 4/5 A 6 Hassan Salame

Aktivitetsoversigt

  1. 14.
    nov.
    8. klasse
    Boldspil
  2. 14.
    nov.
    9. klasse
    Boldspil
  3. 14.
    nov.
    8. klasse
    Boldspil
  4. 14.
    nov.
    9. klasse
    Boldspil
  5. 26.
    nov.
    4. klasse
    Boldspil