Arkiv KM fodbold

Km2014bellahoej Skole

                                                 Vinder af KM fodbold 2014

                                                           Bellahøj skole

 

 

Km2014finaledeltagernoerrefaelled

                                       Finaledeltager KM fodbold 2014

                                                          Nørre Fælled skole

 

 
   

 

 

 

KM skolefodbold2013

 
 
Bellahoej Skole2013 Vinder Af KM


Vinder  KM-fodbold 

drenge

2013

Bellahøj skole

 
 
Peder Lykke Skole Finaledeltag2013


KM-fodbold 2013

drenge

Finaledeltager 

Peder Lykke skolen

 
 
 
KM2013 Vinder Bellahoej Skole Piger
 

KM-fodbold 2013 Guld
piger
Bellahøj skole

 
KM 2013 Vesterbro Ny Skolepigesoelv
 

KM-Fodbold 2013 Sølv
piger
Vesterbro Ny skole

 
Ellebjerg Skole KM2013 Bronze
 

KM-Fodbold 2013 Bronze
piger
Ellebjerg skole

 
KM Fodbold Pokal Overraekkelse2013sk
 

Bellahøj skole med Søren Kragh

 og

 pokalen for

 KM-Fodbold/piger 2013

 
 
 
 
     

KM skolefodbold 2012

 
 
 
 
Kmnr1kildevaeld2012 KM/Fodbold/drenge/2012

Kildevældsskolen

 

 
 
Nr1piger2012bellahoejKM/Fodbold/piger/2012

Bellahøj skole

 

KM i skolefodbold 2011

 

 

KM Vinder Bellahøj skole/Piger 2011

Bellahøj over Lergravsparken 7-0

KM2011 Piger Vinder Bellaho

 

KM Vinder Kirsebærhavens skole/drenge 2011

Kirsebærhaven over Kildevæld 4-1

KM2011 Vinder Drenge Kirseb

KM i skolefodbold 2010

 
Kildevaeldsskolen Nr1 2010
 

Kildevældskolen

Københavnsmestre i skolefodbold 2010

Finaleresultat:
Kildevæld - Lergravsparken 4 - 2

 
Km Nr 2 Dr Lergrav2010
 

 

Bellahøj Idrætsskole

Københavnsmestre i skolefodbold piger 2010


Finaleresultat: 
Bellahjøj - Husum 5 - 0

 
Kmnr 1 Pi Bellahoej2010
 

 

 
 
 

 

 
   
 
 
 
 
 
 
 
 

KM i skolefodbold 2009

 

6.10.2009

Resultater fra finalekampene på Østerbro Stadion 

Piger: Katrinedal Skole - Skolen Ved Sundet 1 - 0

 

 

 
 
Pigerkatrinedal2009nr1
Katrinedal Skole
 
Pigersundet2009nr2
 
Skolen Ved Sundet
 
 
 
 
 
 

Drenge: Gerbrandskolen - Husum Skole 3 - 1

 
 
 
Drengegerbrand2009nr1
 
Gerbrandskolen
 
Drengehusum2009nr2
 
Husum Skole
 
 
 
 
 
 
     

KM i skolefodbold 2008

 

Resultater fra semifinalerne i Tingbjerg 2/10-2008 

Piger, Bellahøj-Skolen ved Sundet 2-0

Drenge, Rødkilde skole-Skolen ved Sunder 5-1


Resultater fra semifinale Valby 2/10-2008


Piger, Husum skole - Kildevældskolen 0 - 9

Drenge, Husum skole - Heibergskolen 2 - 1


 

 
 

Københavnsmester for 10. kl. mix
 
Kk Bellahoej 10Mix 2008
 
Bellahøj blev Københavnsmestre for 10 kl. mix uden kamp, da Vesterbro Ny Skole ikke kunne stille hold.
Tillykke med sejren alligevel.
 
 

Resultater fra Valby:

    
Turnering: Skoler: Resultat
10 kl. mix: Vesterbro ny skole - Bellahøj Bellahøj vandt uden kamp og dermed Københavnsmestre.
Pigehold: Husum –Valby  Husum vandt uden kamp  
Drengehold: Valby – Den Classenske Legatskole Den Classenske Legatskole vandt uden kamp
  Husum –Valby Husum vandt uden kamp
  Husum – Den Classenske Legatskole 5 - 3

Efter den ordinære tid var stillingen 3 - 3. Husum vandt omkampen 2 - 0

De Københavnske mesterskaber i skolefodbold 2007

 

 
 
       
 
 
 
 
 
 
Vinder Dr Bellahoej2007
 
Bellahøj Skole vandt 1 - 0 over Amager Fælled Skole og blev dermedKøbenhavnsmestre i skolefodbold 2007 for drenge.
 
Nr2 Dr Amagerfaelled2007
 
Finaledeltagerne fra Amager Fælled Skole
 
 
 
 
 

 



 

Østerbrostævnet

Drenge

Pulje 1: Hillerødgade – Blågård 1 – 7
  Langelinie – Vibenshus 5 – 0
Placering 3 – 4: Vibenshus – Hillerødgade 8 – 6
Placering 1 – 2: Blågård – Langelinie 0 – 12
Puljevinder: Langelinie
Pulje 2: Desværre var der afbud fra Rådmandsgade og Kildevæld
Placering 1 -2: Hellig Kors – Øster Farimagsg. 0 - 6
Puljevinder: Øster Farimagsgade
Østerbro Finale: Øster Farimagsgade – Langelinie 5 – 1

Til den københavnske semifinale: Øster Farimagsgade

Piger
  Strandvejen – Langelinie 2 – 5
  Blågård – Kildevæld 1 – 16
Placering 3 -4: Strandvejen – Blågård 5 – 2
Østerbro Finale: Langelinie – Kildevæld 2 – 6
Til den københavnske semifinale: Kildevæld

Stor ros til alle eleverne for deres positive indstilling trods det elendige vejr.

Valbystævnet

   
Drenge: Kirkebjerg - Husum 5 - 4
  Valby – Husum 13 - 1
  Kirkebjerg – Valby 3 - 4
Til den københavnske semifinale: Valby Skole
Piger: Husum - Lykkebo 7 - 0
  Lykkebo - Kirkebjerg 0 - 13
  Kirkebjerg - Husum 5 - 1
Til den københavnske semifinale: Kirkebjerg
10. KlasseStævne: Kildevæld - Amager Ungdomsskolecenter 12 - 0
   

Sundbystævnet

Piger: Sønderbro – Sundpark 3 – 0
Til den københavnske semifinale: Sønderbro 

Drengefinale: Amager Fælled – Gerbrand 7 – 4
Til den københavnske semifinale: Amager Fælled 

   

Semifinalerne på Tingbjerg d. 4/10 bliver mellem følgende:

Piger:

Kl. 10.00 Bellahøj – Kildevæld 7 - 4
Drenge:
Kl. 10.00 Bellahøj – Øster Farimagsgade 11 - 0

Semifinalerne i Valby d. 4/10 bliver mellem følgende:

Piger:

Kl. 10.00 Kirkebjerg –Sønderbro 7 - 0
Drenge:
Kl. 10.00 Valby Skole –Amager Fælled 1 - 3

Finalerne på Østerbro Stadion d. 9/10 bliver mellem følgende:

Piger:

Kl. 10.00 Bellahøj - Kirkebjerg 2 - 1
Drenge:
Kl. 11.30 Bellahøj - Amager Fælled 1 - 0