Idrætskalenderen 2019/2020

Jeg er interesseret

Download Idrætskalenderen

Idrætskalender 2019 / 2020 for skoler

 

Elevaktiviteter

 

2019

10.09        Atletikstævne (6.-7. kl.)                                Østerbro Stadion

12.09        Atletikstævne (8.-9. Kl.)                                Østerbro Stadion

25.09        Fodboldstævne 6. kl. dr./pi.          Ryparken Idrætsanlæg

26.09        Fodboldstævne 6. kl. dr./pi.          Ryparken Idrætsanlæg

02.10        Orienteringsløb (6.kl.)                 Valbyparken

03.10        Orienteringsløb (5.og 7.kl.)           Valbyparken

11.10        Skolernes Motionsdag                  Byens parker

24.10        Kidsvolleystævne (2.-3.kl.)           Bavnehøjhallen

31.10        Gymnastik til afgangsprøven (8.-9.kl)            DGI Byen

01.11        Kidsvolleystævne (2.-3.kl)            Sundby Idrætspark

12.11        Basketstævne (6.-7. kl.)                               DGI Byen og Nørrebrohallen

14.11        Basketstævne (8.-9. kl.)                               DGI Byen og Nørrebrohallen

26.11        Floorballstævne (4. kl. dr./pi.)       DGI Boldhal og Bellahøjhallen

28.11        Floorballstævne (5. kl. dr./pi.)       DGI Boldhal og Bellahøjhallen

 

2020

08.01        Volleystævne (6.-7. kl.)                                Sundby Idrætspark

09.01        Volleystævne (8.-9. kl.)                                Sundby Idrætspark

29.01        Håndboldstævne (6.-7. kl.)           Sundby Idrætspark

30.01        Håndboldstævne (8.-9. kl.)          Sundby Idrætspark

25.02        Høvdingebold (5. klasser)             DGI Byen

27.02        Høvdingebold (5. klasser)             DGI Byen

28.02        Club DK Stævne (Fodbold dr. 7. kl.)               Grøndelscenteret

02.04        Svømmestævne (4.-5. kl.)            Øbro Svømmehal

22.04        SkoleOL Svøm (5.kl)                    Bellahøj Svømmestadion

23.04        Udtagelsesstævne Atletik Nordisk                   Østerbro Stadion

05.05        SkoleOL (4. - 5. kl.)                     Østerbro Stadion

06.05       SkoleOL (6. – 7. Kl.)                    Østerbro Stadion

24.-29.05   Nordisk Island                             Håndbold, fodbold og atletik

10.06        Rugbystævne (4.-7.kl)                                  Sundby Idrætspark

08.06           Planlægningsdag 2020 i HNG for Disciplinledere

23.06        Skolernes Idrætsdag (3.-7. kl.) Bellahøjhallen, Emdrup Stadion, Sundby Idrætspark, DGI Byen, Fælledparken, Østerbro station, Nørrebrohallerne og Tingbjerg Idrætsanlæg.

 

Alle stævnebeskrivelser ligger på hjemmesiden Dansk Skoleidræt/ Københavns Kommune.

             Tilmeldinger lægges på samme hjemmeside ca. en måned før stævnet.

http://www.skoleidraet.dk/kredse/koebenhavns-kommune/

 

 

Med sportslig hilsen

Afdelingsleder Søren Kragh, Børne- og Ungdomsforvaltningen

Fagligt Center, Gyldenløvesgade 1, 1600 København V

Mail:  sokrag@kk.dk Tlf. 2617 4359