Dansekonkurrence 8-9. klasse

Dansk skoleidræt Københavns Omegn

Præsenterer:

DANSEKONKURRENCEN

 

Informationer:

- Genre:                                                   Funk/hiphop/show

- Klassetrin:                                            8.-9. klasse

- Dato og tid:                                           D. 26.03.20 kl. 09.30

- Tidspunkt:                                            Gildbroskolen, Gildbrovej 39, 2635 Ishøj

- Tilmeldingsfrist:                                  D.15.03.20 – først-til-mølle (max 20 hold)!!!!!!!

- Kontakt/tilmelding til:                        Vibeke Krog Rattenborg  Vibekekrog@hotmail.com

- Konkurrenceform:                              Grupperne (på min. 2 personer) møder op med en færdiglavet koreografi til musik af varighed 1.30-2.30 minutter – det er dén koreografi grupperne konkurrerer med (scenen er 8 m x 4 m).

Efter 1. runde deles dansegrupperne ind i to grupper (A og B), alt efter hvor mange point de har fået.

Derefter danser alle igen – denne gang konkurreres der om en finaleplads i de to grupper

Vinderholdet i gruppe B vinder et diplom – vinderholdet i gruppe A vinder en pokal

- Vurderingen:                                        Der vil fra dommernes side blive lagt vægt på rytme, ensartethed, opfindsomhed og underholdningsværdi

 

Jeg glæder mig til en sjov dag med en masse flot dans :0)

 

Venlig hilsen Vibeke Rattenborg, Skovlunde Skole Syd, Dansk skoleidræt, Københavns Omegn

SignUpForm

Aktivitetsoversigt

  1. 06.
    mar.
    Indendørs fodbold 4. - 5. klasse
    Ballerup Super Arena
    4.,5. klasse
    Boldspil
  2. 12.
    mar.
    Volleyball for 8. klasse
    Rødovrehallen
    8. klasse
    Boldspil
  3. 19.
    mar.
    Dansekonkurrence 6.-7. klasse
    Gildbroskolen, Ishøj
    6.,7. klasse
  4. 20.
    mar.
    Høvdingebold 5. klasse (DM-Kval)
    Gildbroskolen, Ishøj
    5. klasse
    Boldspil
  5. 26.
    mar.
    Dansekonkurrence 8-9. klasse
    Gildbroskolen, Ishøj
    8.,9. klasse
    Idræt på tværs