Skoleidræt Midt og Vestjyllands historie

                                                                         

 

Medlemmer i: Forretningsudvalg / Amtsbestyrelse / Kredsbestyrelse

i perioden fra 17. maj 1947 – 

 

 

Navn:

By:

Periode:

I alt:

Fmd.:

Kass.:

Sekr.:

N.fmd:

Chr. M. Christensen

Nr. Nissum

1947-59

12

47-59

 

 

 

Fr. Martiny

Holstebro

1947-59

12

 

47-59

 

 

Leo  Hindborg-Frederiksen

Herning

1947-59

12

 

 

47-59

 

C. J. Hansen

Herning

1947-58

11

 

 

 

 

Astrid Borup

Hanning

1947-55

8

 

 

 

 

G. Mosgaard

Holstebro

1947-53

6

 

 

 

 

J. Søborg

Gimsing

1947-67

20

 

 

 

 

H. Ladekær Hansen

Nr. Nissum

1947-53

6

 

 

 

 

Th. Borup

Ringkøbing

1953-55

2

 

 

 

 

Ellen Jensen

Nr. Nissum

1953-60

7

 

 

 

 

Holm Rasmussen

Staby

1955-59

4

 

 

 

 

Th. Livbjerg

Struer

1955-59

4

 

 

 

 

Sv. O. Dalgaard

Herning

1958-62

4

 

 

 

 

A. Tangsig Christensen

Nr. Nissum

1959-71

12

59-71

 

 

 

Søgaard  Pedersen

Hoager

1959-71

12

 

59-71

 

 

S. Mølgaard

Hammerum

1959-64

5

 

 

59-64

 

S. Mølgaard

Ringkøbing

1967-71

4

 

 

 

 

H. C. Ager

Skjern

1959-77

18

 

71-77

 

 

L. Kjær

Vemb

1959-67

8

 

 

 

 

Ingrid Jakobsen

Ringkøbing

1960-66

6

 

 

 

 

Svend Præst

Herning

1962-66

4

 

 

 

 

Jørgen Agerskov (Pedersen)

Herning

1964-81

17

71-77

 

64-71

77-81

Inge Norup Simonsen

Ringkøbing

1966-72

6

 

 

 

 

Niels Bergholdt

Struer

1966-70

4

 

 

 

 

Villy Frost

Ulfborg

1967-78

11

 

 

71-78

71-77

Birthe Raunholt

Ramme

1970-72

2

 

 

 

 

Jens Garsteen

Holstebro

1971-77

6

 

 

 

 

Vinni Meyer

Gudum

1972-76

4

 

 

 

 

Herluf Simonsen

Ringkøbing

1972-93

21

77-81

 

83-91

81-83

91-93

Ulla Kirkegaard

Asp, Struer

1973-79

6

 

 

 

 

Mogens Schultze

Herning

1975-90

15

88-90

 

78-83

83-88

Vagn Vinther

Nr. Nissum

1975-83

8

 

 

 

 

Helene Pedersen

Vildbjerg

1976-80

4

 

77-80

 

 

Tom Duelund

Struer

1977-83

1989-92

9

90-92 

 

 

 

Bodil (Nedergaard) Overgaard

Holstebro

1977-85

8

 

 

 

 

Susanne Bülow

Bøvling

1978-81

3

 

 

 

 

Inger Kastbjerg

Skjern

1979-82

3

 

80-82

 

 

Kaj Røjkjær

Herning

1980-88

8

81-88

 

 

 

Theresa Csizmadia

Holstebro

1981-87

6

 

 

 

 

Bo Ravn

Bøvling

1981-84

3

 

 

 

 

Ulla Lönneker

Odby

1982-83

1

 

82-83

 

 

Svend Graversen

Holstebro

1982-86

4

 

83-86

 

 

Poul Simonsen

Klinkby

1983-91

8

 

86-91

 

 

Bjarne Rosendal

Herning

1984-86

2

 

 

 

 

Bodil R. Madsen

Struer

1984-86

2

 

 

 

 

Elsebeth Olesen

Videbæk

1984-91

7

 

 

 

 

Jørgen Rolander

Herning

1985-91

6

 

 

 

 

Lydia Jespersen

Vinderup

1986-94

8

 

91-94

 

 

Arne Bach

Sdr. Vium

1986-89

3

 

 

 

 

Bent Mølgaard

Herning

1986-86

0

 

 

 

 

Lene Sikjær

Skjern

1986-00

14

 

 

 

93-00

Jens J. Kloster

Holstebro

1987-99

12

 

 

 

88-91

Bjørg Haugaard

Herning

1988-98

10

92-98

 

 

 

Harry Gade

Videbæk

1990-01

11

 

 

91-01

 

Birgitte  Kofoed

Herning

1991-97

6

 

 

 

 

Morten Søby

Herning

1991-95

4

 

 

 

 

Svend Ørgård

Holstebro

1992-93

1

 

 

 

 

Tom  Lundager

Holstebro

1993

 

 

 

 

09-14

Kirsten Onsberg

Hvide Sande

1993-2000

7

 

 

 

 

Georg  Breddam

Bækmarksbro

1994-

 

 

94-

 

 

Jens Olesen

Holstebro

1995-08

13

 

 

 

00-04

Helle Rahbek

Herning

1997-06

9

98-06

 

 

 

Peter Schultze

Herning

1998-09

11

 

 

 

04-08

Berit W. Thygesen

Herning

1999-09

10

 

 

01-09

 

Lars Ricken

Ringkøbing

2000-09

9

06-09

 

 

 

Anne K. Skøtt

Skjern

2000-04

4

 

 

 

 

Michael  Simmelkjær

Thyborøn-Harboøre

2001-08

2015-16

 

 

 

 

Mette Christiansen

Ringkøbing-Skjern

2004-11

7

 

 

 

 

Lars Bo Andresen

Ikast

2006-14

8

09-14

 

 

08-09

Holger Hvid Olesen

Skive

2007-12

5

 

 

 

 

Ole Sivert Hansen

Viborg

2007-

 

 

 

 

 

Rikke Onsberg

Herning

2008-17

 9

14-17

 

09-14

 

Lars Fonager

Struer

2008-15

 7

 

 

*14-15

 

Anna-Marie Luke

Herning

2009-11

2

 

 

 

 

Inge Louring Hansen

Viborg

2009-11

2

 

 

 

 

Karsten Frik Andersen

Ringkøbing-Skjern

2010-15

 5

 

 

*14-15

 

Per Mortensen

Skive

2012-14

2

 

 

 

 

Lisbeth Holm

Herning

2014-18

 4

 

 

 

14-16

17-18

Line Rolander

Ikast-Brande

2015-16

 1

 

 

 

 

Bente Svane

Ringkøbing-Skjern

2015-18

 

 

15-18 

 

Inge Dinis

Ikast-Brande

2016- 

 

17- 

 

 

16-17 

Preben Hedegaard

Struer

2017-17

   1

       

Peter Davis

Herning

2018

         

Susanne Westeraa Thomey

Ringkøbing-Skjern

 

2018

         

Michael  Carstens

 

2018

         

Nuværende bestyrelse:

pr.   1. august 2018:

 

 

 

 

 

 

 Inge Dinis

 

 

 

 

 

 

 

 Peter Davis

 

 

 

 

 

 

 

Georg Breddam

 

 

 

 

 

 

 

Susanne Westeraa Thomey

 

 

 

 

 

 

 

Tom  Lundager

 

 

 

 

 

 

 

Ole Sivert Hansen

 

 

 

 

 

 

 

Michael  Carstens

 

 

 

 

 

 

 


”Skoleidrættens udvikling”:                            Organisationen:                                               

1946                   

Landsudvalget for Skoleidræt

1947

Udvalget for Skoleidræt i Ringkøbing amt

Xxxx

Dansk Skoleidræt

Yyyy

Ringkøbing Amts Skoleidræt

18 kommuner:

Aulum-HaderupBrande - Egvad

Herning - Holmsland - Holstebro

Ikast - Lemvig - Ringkøbing

Skjern - Struer - Thyborøn-Harboøre

Thyholm - Trehøje - Ulfborg-Vemb

Videbæk - Vinderup - Aaskov

Kommunalreformen

27. februar 2007:                                            

Dansk Skoleidræt, Midt- og Vestjylland

indeholder så følgende 8 kommuner:

Herning, Holstebro, Ikast-Brande,

Lemvig, Ringkøbing-Skjern,

Skive, Struer og Viborg.

Den nye organisation, som blev stiftet samme dag, kom således - ud over det gamle Ringkøbing amts ”nye” kommuner - til også at omfatte de nye Skive og Viborg kommuner.