Boldspil til idræt i indskolingen
Find sjove boldspil til indskolingen


boldspil og boldbasis
Forløb til boldbasis og boldspil
Brug Boldspilsdugen som didaktisk værktøj
Skal du undervise i indholdsområdet Boldbasis og boldspil så har du her et let og tilgængeligt didaktisk værktøj, som hjælper dig og dine elever med at koble teori og praksis på en overskuelig måde. Boldspilsdugen kan bruges i idrætstimerne på alle årgange.
Boldspilsdugen består af de fire modeller:
- Den dynamiske boldspilstrappe
- Aktivitetshjulet
- Boldspilsfamilier
- Teamtilgang
Dugens modeller giver Brug dugens modeller hver for sig eller sammen, når I stopper op i undervisningen og sætter ord på jeres aktiviteter.
Bordtennisforløb til 3. klasse
I dette forløb til 3. klasse skal I arbejde med udvikling af bordtennis under temaet “Idræt og kultur”. I skal både arbejde med tekniske elementer af bordtennis, det at have en “forlænget arm” samt små alternative bordtennislege.
Eleverne skal vænnes til at have et bat i hånden og få en fornemmelse for bordtennisbolden. Derudover bliver der fokus på små spil og lege, som kan udvikles undervejs.