Forside/Nyheder/Nye nationale anbefalinger skal styrke børns sikkerhed i vand

IdrætsfagetNyheder

26. maj 2026

Nye nationale anbefalinger skal styrke børns sikkerhed i vand

Skolesvømning spiller en afgørende rolle, når børn skal lære at færdes trygt og sikkert i, ved og på vand. Derfor er Dansk Skoleidræt med som partner bag nye nationale anbefalinger, der skal give undervisere et fælles afsæt for arbejdet med svømning og livredning.

Danmark er omgivet af vand. Vi har tusindvis af kilometer kyst, søer, åer og havneområder, som i stor stil bliver brugt af os alle. Derfor er det vigtigt, at børn lærer at begå sig sikkert i vand – og at de ved, hvordan de kan hjælpe sig selv og andre, hvis en ulykke opstår.

Nu lancerer Dansk Skoleidræt, SvømDanmark, DGI og TrygFonden for første gang nationale anbefalinger for, hvilke grundlæggende færdigheder danskerne bør have for at kunne færdes trygt og sikkert ved, i og på vandet. Anbefalingerne ”Vandsikker” skal blandt andet bruges i undervisning, træning og formidling, så børn og unge møder de samme grundlæggende principper, uanset om de lærer om vand i skolen, i en svømmeklub eller i andre sammenhænge.

Skolesvømning kan gøre en forskel for alle børn
For Dansk Skoleidræt er det særligt vigtigt, at anbefalingerne bliver relevante og anvendelige i skolesvømningen.

Ikke alle børn går til svømning i fritiden, og ikke alle børn har voksne omkring sig, der kan lære dem at svømme. Derfor har skolen en vigtig opgave, fordi skolesvømning kan være med til at udligne forskelle i børns svømmefærdigheder.

En ny undersøgelse fra TrygFonden viser, at 82 procent af de danske grundskoler tilbyder svømmeundervisning – typisk i 4. og/eller 5. klasse. På 65 procent af de skoler, der tilbyder svømmeundervisning, indgår livredning i undervisningen. Men tallene viser også. at 18 procent af skolerne oplever barrierer som transport, halleje og lang transporttid.

Det bekymrer Dansk Skoleidræt, hvis praktiske og økonomiske udfordringer betyder, at skolesvømningen bliver nedprioriteret.

– Skolesvømning kan være med til at udligne nogle af de forskelle, der er på børns svømmefærdigheder. Med de nye nationale anbefalinger får de undervisere, der står for skolesvømningen, et stærkt redskab til at styrke den. Men anbefalingerne kan ikke stå alene. Der skal også være lokalpolitisk vilje til, at man fra skolens side kan hjælpe alle skoleelever til at opnå de svømmefærdigheder, som er meget vigtige i et land som Danmark, siger Bjørn Friis Neerfeldt, generalsekretær i Dansk Skoleidræt.

Mere end at kunne svømme baner
De nye anbefalinger handler ikke kun om at kunne svømme en bestemt distance. De sætter også fokus på tryghed, adfærd, redning og selvredning.

For lærere og skoler kan anbefalingerne derfor bruges som et fælles pejlemærke i planlægningen af svømmeundervisningen. De kan understøtte arbejdet med at gøre eleverne mere sikre i vand og give dem konkrete færdigheder, de kan bruge resten af livet.

TrygFondens befolkningsundersøgelse viser, at 95 procent af de voksne mener, at det er vigtigt, at børn får svømmeundervisning i skolen. 87 procent mener også, at det er vigtigt, at børn lærer livredning i skolen.

Fakta: Skolesvømning i Danmark

  • 82 procent af de danske grundskoler tilbyder svømmeundervisning til eleverne – typisk i 4. og/eller 5. klasse.
  • På 65 procent af de skoler, som tilbyder svømmeundervisning, indgår livredning i undervisningen.
  • De fleste skoler (85 procent) strukturerer skolesvømningen som én undervisningsgang om ugen.
  • 80 procent af kommunerne bistår skolernes svømmeundervisning – typisk ved at dække udgifter til transport og leje af svømmehal og ved at hjælpe med skemaplanlægning i forhold til booking af svømmehal.
  • 18 procent af skolerne oplever udgifter til transport, leje af svømmehal eller lang transporttid som barrierer for at tilbyde alle elever svømmeundervisning.
  • 72 procent af forældre til 7-14-årige børn vurderer, at skolesvømning har gjort deres barn mere sikker i vand.

Kilder: TrygFondens undersøgelser “Skolesvømning i danske grundskoler” 2026 og “Befolkningsundersøgelse” 2025, foretaget af Epinion.

Søgning