Forside/Aktivitetsdatabase/Det gående eventyr

Det gående eventyr

Aktivitetsinformation

Klassetrin

2. – 3.4. – 5.

Bevægelse i fag

Dansk

Tid

1 – 10 min.10 – 20 min.

Gem aktiviteten til
senere
Print aktiviteten

Det gående eventyr

Formålet er, at eleverne reflekterer over et bestemt eventyr, mens de går.

  1. Læs et eventyr sammen i hele klassen.
  2. Inddel eleverne i par eller små grupper og giv hvert par/gruppe et papir med refleksionsspørgsmål.
  3. Aftal hvornår I mødes igen, og send derefter parrene/grupperne ud på en gåtur, hvor de skal snakke om, hvorfor det eventyr, I netop har læst, er et eventyr.

Materialer

Variationer og deltagelsesmuligheder

  • Tre og tre: Afprøv walk and talk-reglen med, at den, der går i midten, er den, der må snakke. På den måde skal eleverne øve sig i at lytte, hvis de går ude i siden, og øve sig i at snakke/reflektere/argumentere, hvis de går i midten.
  • Overvej om eleverne skal notere det, de snakker om, eller om de skal tegne de eventyrkendetegn, der er i eventyret.
  • Læs små brudstykker af forskellige tekster, fx en roman, et eventyr og en shortstory, og lad eleverne undersøge, hvilken tekst, der er et eventyr, og hvorfor det er et eventyr.

Søgning