Forside/Aktivitetsdatabase/Solen brænder

Solen brænder 

Solen brænder 

Formålet er at træne elevernes koncentration og hurtighed gennem en intens leg

  1. Eleverne stiller sig i en rundkreds med lige stor afstand til hinanden.
  2. Én elev står med en bold, og stiller sig sammen med en anden i cirklen, og én elev evt. en Legepatrulje står i midten med lukkede øjne og styrer kommandoerne.
  3. Bolden (den brændende sol) sendes nu rundt i cirklen ved, at man giver bolden til den næste elev og overtager dennes plads i cirklen. Bolden er solen, som brænder, og derfor skal man af med den så hurtigt som muligt.
  4. Når eleven i midten råber “Skift!”, skal bolden (solen) skifte retning.
  5. Når eleven i midten råber “Solstik!”, får den elev, der holder bolden, solstik og skal sætte sig ned med strakte ben i cirklen, der hvor vedkommende stod.
  6. Når legen starter igen, skal man nu hoppe over den ”døde” elev for at give bolden videre til den næste. Det betyder, at der vil være længere og længere mellem afleveringerne, og man er derfor mere udsat i den lange periode, man holder bolden i hånden.
  7. Hvis to elever rører ved bolden (solen) samtidig, når der råbes “Solstik!”, er det den elev, der sidst havde bolden, der skal sætte sig ned. 

Materialer

  • Skumbolde

Variation og deltagelsesmuligheder

  • De elever, der ligger ned, kan vælge at ændre på deres position undervejs for at udfordre de andre. Fx til planke eller stående på alle fire.
  • Start med flere bolde i gang, hvis I er mange, og fjern dem løbende.

Denne leg er god til Legepatruljen. 

Aktivitetsinformation

Klassetrin

0. – 1.2. – 3.4. – 5.6. – 7.8. – 9.

Øvrig skoletid

FrikvarterLegepatrulje 0.-3.

Tid

1 – 10 min.10 – 20 min.

Gem aktiviteten til
senere
Print aktiviteten

Søgning