Forside/Aktivitetsdatabase/Regnvejr på brystet

Regnvejr på brystet

Aktivitetsinformation

Klassetrin

0. – 1. 2. – 3. 4. – 5. 6. – 7. 8. – 9.

Tid

1 – 10 min.

Gem aktiviteten til
senere
Print aktiviteten

Regnvejr på brystet

Formålet med aktiviteten er, at eleverne giver ro til deres sanse-system, mens de sidder på deres stol, hvorved de nemt kan komme videre til en ny aktivitet.

Eleverne sidder på hver sin stol. Mens underviseren tæller ned fra 10 med rolig stemmeføring, skal eleverne med begge hænder lave regnvejr på deres eget bryst ved at tappe med fingrene blidt hen over brystet.

På underviserens signal skifter eleverne til tordenvejr, hvor alle fingrene på samme hånd rammer brystet samtidig lidt hårdere. Nu kan de mærke det helt ind til knoglerne.

Bed eleverne lægge mærke til, hvordan roen sænker sig i kroppen.

Overgang efter en bevægelsesaktivitet: Brug evt. aktiviteten til at signalere til eleverne, at de hurtigt skal finde deres stol og lave regnvejr på brystet indtil du er færdig med at tælle ned fra 10.

Variation og deltagelsesmuligheder

  • Brug den samme Ro på stol aktivitet over en længere periode for at skabe genkendelighed og tryghed.
  • Brug aktiviteten til regulering af elever med urolige kroppe – evt. også som selvregulering, hvor eleverne selv bruger den ved behov.

Søgning