Forside/Aktivitetsdatabase/Æg, kylling, dinosaur 

Æg, kylling, dinosaur 

Aktivitetsinformation

Klassetrin

0. – 1.2. – 3.4. – 5.6. – 7.

Specialundervisning og inklusion

LegeAndre lege

Gem aktiviteten til
senere
Print aktiviteten

Æg, kylling, dinosaur 

Formålet er, at eleverne gennem legende bevægelse udvikler deres motorik og sociale kompetencer.

Antal deltagere

Minimum fire

Opstilling

Beskrivelse

  1. Alle starter som æg og bevæger sig rundt i hug, imens man klapper sig selv med flad hånd ovenpå hovedet. Samtidig siger man æg, æg, æg.
  2. Når to æg mødes, dyster de i sten-saks-papir. Vinderen bliver til en kylling. Den anden bliver ved med at være et æg, og skal finde et nyt æg at dyste mod.
  3. Som kylling bevæger man sig rundt med baskede arme og siger ”pip, pip, pip”.
  4. Kyllingen dyster mod en anden kylling, og vinderen bliver til dinosaur. Den anden bliver ved med at være kylling.
  5. Som dinosaur laver man et stort næb med armene foran kroppen og siger ”wrah, wrah, wrah”.
  6. Dinosauren dyster mod en anden dinosaur, og vinderen bliver til et æg igen. Den anden bliver ved med at være dinosaur.


Variationer og deltagelsesmuligheder

  • Når man vinder som dinosaur, udgår man af legen. Til sidst er der et æg, en kylling og en dinosaur tilbage. Sørg for at have en anden leg, vinderne kan gå i gang med. Kongekampen passer godt ind her.
  • Når man vinder som dinosaur, bliver man Superman og tager en sejrsrunde, før man bliver æg igen

Prøv også andre sten-saks-papir variationer som baby-krabbe-edderkopJuleversionen ”Rensdyr, stearinlys, juletræ ” og ”Eventyr-evolutionsleg


Denne leg er en del af projektet Legespecialisterne og også god til Legepatruljen.

Søgning