Dansekonkurrence 7.-9. klasse

Dansk skoleidræt Københavns Omegn

Præsenterer:

DANSEKONKURRENCEN

 

Informationer:

- Genre:                                                   Funk/hiphop/show

- Klassetrin:                                            7.-9. klasse

- Dato og tid:                                          D. 16.03.23 kl. 09.30

- Tidspunkt:                                            Gildbroskolen, Gildbrovej 39, 2635 Ishøj

- Tilmeldingsfrist:                                  D.9.03.23 – først-til-mølle (max 20 hold)!!!!!!!

- Kontakt/tilmelding til:                        Vibeke Krog Rattenborg  Vibekekrog@hotmail.com

- Konkurrenceform:                              Grupperne (på min. 2 personer) møder op med en færdiglavet koreografi til musik af varighed 1.30-2.30 minutter – det er dén koreografi grupperne konkurrerer med (scenen er 8 m x 4 m).

Efter 1. runde deles dansegrupperne ind i to grupper (A og B), alt efter hvor mange point de har fået.

Derefter danser alle igen – denne gang konkurreres der om en finaleplads i de to grupper

Vinderholdet i gruppe B vinder et diplom – vinderholdet i gruppe A vinder en pokal

- Vurderingen:                                        Der vil fra dommernes side blive lagt vægt på rytme, ensartethed, opfindsomhed og underholdningsværdi

 

Jeg glæder mig til en sjov dag med en masse flot dans :0)

 

Venlig hilsen Vibeke Rattenborg, Dansk skoleidræt, Københavns Omegn

SignUpForm

De er allerede tilmeldt

Skole Klasser Elever Kontaktperson
Vejlebroskolen 22 Daniel Yildirim
Vejlebroskolen 21 Hülya Karatas

Aktivitetsoversigt

  1. 02.
    mar.
    Dansekonkurrence 5.-6. klasse
    Gildbroskolen, Ishøj
    6.,7. klasse
  2. 16.
    mar.
    Volleyball for 8. klasse
    Rødovrehallen
    8. klasse
  3. 16.
    mar.
    Dansekonkurrence 7.-9. klasse
    Gildbroskolen, Ishøj
    7.,8.,9. klasse
  4. 23.
    mar.
    Indendørs fodbold 5.-6. klasse
    Ballerup Super Arena
    5.,6. klasse
  5. 13.
    apr.
    Floorball 4-5. klasse
    Rødovrehallen
    4.,5. klasse