Fagligt udvalg

Fagligt udvalg arbejder efter følgende kommissorium:

Fagligt udvalg skal:

  • medvirke til at skabe de bedst mulige vilkår for faget idræt i grundskolen
  • støtte og fremme idrætsfagets udvikling og vilkår
  • forholde sig til faglige spørgsmål i relation til idræt i grundskolen og medvirke til at formulere Dansk Skoleidræts holdninger hertil
  • fungere som fagligt netværk mellem idrætslærere

Hovedbestyrelsens næstformand er formand for fagligt udvalg. Desuden består udvalget af:

  • To udpeget blandt hovedbestyrelsens medlemmer i forbindelse med den årlige konstituering
  • Et medlem udpeget af Læreruddannelsens Idrætslærerforening
  • Fire medlemmer udpeget af kredsformændene på kredsformandsmødet i april/maj.

 

Fagligt udvalgs medlemmer arbejder bl.a. med:

  • Afgive høringssvar på Dansk Skoleidræts vegne
  • Deltage i revideringen af Fælles Mål
  • Deltage i udviklingen af prøven i idræt og flere udvalgsmedlemmer er udpeget som beskikkede sensorer
  • Medlem af Idrætsfaggruppen under UVM

Udvalgsmedlemmerne har tillige skrevet blogindlæg på Folkeskolen.dk om relevante faglige problemstillinger i idrætsfaget. Se indlæggene "Idrætsundervisningen er ikke altid lige køn", "Temabaseret idrætsundervisning", "Idræt og corona - udfordring eller opgivelse" og "Coronabriller giver nyt syn på idrætsundervisningen".

Fagligt Udvalg består af:

  • Malene Vissing Tønder
    Hovedbestyrelsesmedlem og formand for fagligt udvalg

    Malene Vissing Tønder

    Hovedbestyrelsesmedlem og formand for fagligt udvalg

  • Inge Dinis
    Næstformand i Dansk Skoleidræt, formand for kreds- og kommuneudvalget, medlem af fagligt udvalg

    Inge Dinis

    Næstformand i Dansk Skoleidræt, formand for kreds- og kommuneudvalget, medlem af fagligt udvalg

  • Jesper Ninn Sandfeld Melcher
    Hovedbestyrelsesmedlem, medlem af forretningsudvalget og medlem af fagligt udvalg

    Jesper Ninn Sandfeld Melcher

    Hovedbestyrelsesmedlem, medlem af forretningsudvalget og medlem af fagligt udvalg

  • Anders Sindberg
    Medlem af fagligt udvalg

    Anders Sindberg

    Medlem af fagligt udvalg

    Lærer Gug Skole, Gug.

  • Per Jessen
    Medlem af fagligt udvalg

    Per Jessen

    Medlem af fagligt udvalg

    Lektor på læreruddannelsen UC Nordjylland

  • Camilla Daugaard
    Hovedbestyrelsesmedlem, medlem af fagligt udvalg og medlem af kreds- og kommuneudvalget

    Camilla Daugaard

    Hovedbestyrelsesmedlem, medlem af fagligt udvalg og medlem af kreds- og kommuneudvalget

  • Anebine Danielsen
    Projektleder

    Anebine Danielsen

    Projektleder

    Idrætsfaget
    Bevægelse i undervisningen