Idrætskalenderen 2018/2019

Jeg er interesseret

Download Idrætskalenderen

Idrætskalender 2018 / 2019 for skoler

 

Elevaktiviteter

 

2018

11.09        Atletikstævne (6.-7. kl.)                                Østerbro Stadion

13.09        Atletikstævne (8.-9. kl.)                                Østerbro Stadion

26.09        Fodboldstævne 6. kl. dr./pi.          Ryparken Idrætsanlæg

27.09        Fodboldstævne 6. kl. dr./pi.          Ryparken Idrætsanlæg

03.10        Orienteringsløb (5.,6.og 7. kl)       Valbyparken

04.10        Orienteringsløb (5.,6.og 7. kl)       Valbyparken

12.10        Skolernes Motionsdag                  Byens parker

25.10        Kidsvolleystævne (2.-3.kl.)           Baunehøjhallen

01.11        Gymnastik til afgangsprøven(8.-9.kl)             DGI Byen

02.11        Kidsvolleystævne(2.-3.kl)                              Sundby Idrætspark

13.11        Basketstævne(6.-7. kl.)                                DGI Byen og Nørrebrohallen

15.11        Basketstævne (8.-9. kl.)                               DGI Byen og Nørrebrohallen

27.11        Floorballstævne (4. kl. dr./pi.)       DGI Boldhal og Bellahøjhallen

29.11        Floorballstævne (5. kl. dr./pi.)       DGI Boldhal og Bellahøjhallen

 

2019

09.01        Volleystævne (6.-7. kl.)                                Sundby Idrætspark

10.01        Volleystævne (8.-9. kl.)                                Sundby Idrætspark

30.01        Håndboldstævne (6.-7. kl.)           Sundby Idrætspark

31.01        Håndboldstævne (8.-9. kl.)           Sundby Idrætspark

26.02        Høvdingebold (5. klasser)                             DGI Byen

28.02        Høvdingebold (5. klasser)                             DGI Byen

01.03        Club DK Stævne (Fodbold dr. 7. kl.)               Grøndelscenteret

04.04        Svømmestævne (4.-5. kl.)                            Øbro Svømmehal

25.04        Udtagelsesstævne Atletik Nordisk                   Østerbro Stadion

24.04        SkoleOL Svøm (5.kl)                    Bellahøj Svømmestadion

08.05        SkoleOL (4. - 5. kl.)                     Østerbro Stadion

09.05        SkoleOL (6. – 7. KL)                    Østerbro Stadion

12.06        Rugbystævne (4.-7.kl)                 Sundby Idrætspark

06.06           Planlægningsdag 2018 i HNG for Disciplinledere

25.06        Skolernes Idrætsdag (3.-7. kl.) Bellahøjhallen, Emdrup Stadion, Sundby Idrætspark, DGI Byen, Fælledparken, Østerbro station, Nørrebrohallerne og Tingbjerg Idrætsanlæg.

 

Alle stævnebeskrivelser ligger på hjemmesiden Dansk Skoleidræt/ Københavns Kommune.

             Tilmeldinger lægges på samme hjemmeside ca. en måned før stævnet.

http://www.skoleidraet.dk/kredse/koebenhavns-kommune/

 

 

Med sportslig hilsen

Afdelingsleder Søren Kragh, Børne- og Ungdomsforvaltningen

Fagligt Center, Gyldenløvesgade 15, 1600 København V

Mail: sk@buf.kk.dk Tlf. 2617 4359